Пенсиониране при ХИВ/СПИН

Информация за законодателство и нормативна база

Пенсиониране при ХИВ/СПИН

Мнениеот pol75 » Сря Юли 02, 2014 14:30 pm

Здравейте! От две години съм с диагноза ХИВ+, а от година и половина вече съм и на антиретровирусна терапия. Разбрах от лекуващия си лекар, че мога да мина ТЕЛК и да се пенсионирам по болест, защото развих и СПИН съпътстващо заболяване, НО... Тук се появи голямото ,,НО". Към настоящия момент съм работещ на постоянен трудов договор. Появиха се опасения у мен за това, че не мога да си позволя работодателят ми да разбере за заболяването ми... понятно по какви причини. Нямам идея, какво се случва при самата процедура при пенсиониране??? Най-важният ми въпрос е: Може ли работодателят ми да разбере за телка? Ако евентуално получа пенсия, може ли това да бъде проблем пред НОЙ, НАП или някъде другаде? Не ме е грижа за това, дали ще се разбере статуса ми в тези институции! Единственото което ме притеснява е, че работодателят ми може да бъде уведомен по някакъв начин? Моля, ако някой от вас е имал подобен проблем или пък е вещ по темата, нека даде отговор на питането ми! Ако подобна тема вече съществува, ще помоля администратора да ме препрати там и да изтрие текущата, но поне аз нищо не успях да открия! Благодаря предварително!
pol75

Re: Пенсиониране при ХИВ/СПИН

Мнениеот admin » Нед Юли 06, 2014 06:56 am

Работодателят ви със сигурност ще бъде запознат с решението на ТЕЛК.
Преди явяването на ТЕЛК комисията се изисква от негова страна попълване на производствена характеристика, в която се описват условията на труд и на тази база комисията прави предписания за промяната им, ако е необходимо съобразно състоянието на освидетелствания.
Тези предписания, заедно с ТЕЛК решението се изпращат по служебен път на работодателя.
Цитираните институции по принцип имат информацията от ТЕЛК, но това не се отразява негативно за вас.
admin
Бюрократ

Назад към ХИВ и право